Tenzijski tip glavobolje najčešći je tip glavobolje u općoj populaciji. Javlja se u gotovo svim dobnim skupinama, kod žena u nešto većem broju u odnosu na muškarce.
Tipično za tenzijski tip glavobolje je da je bol blagog do umjerenog intenziteta, obostrana i nepulsirajuća, poput osjećaja stezanja obruča oko glave, pritiska u glavi ili težine na glavi i ramenima. Ponekad je praćena osjetljivošću na svjetlo ili zvukove, rijetko i mučninom, ali bez pogoršavanja pri uobičajenim tjelesnim aktivnostima.
Prema Međunarodnom udruženju za glavobolje tri su podtipa tenzijskog tipa glavobolje:
- rijetki epizodički, s glavoboljom koja se javlja do jednom u mjesecu (manje od 12 glavobolja u godini)
- učestali epizodički, s glavoboljom prisutnom do 14 dana u mjesecu
- kronični, s glavoboljom učestalijom od 14 dana u mjesecu.
Epizodička tenzijska glavobolja najzastupljeniji je podtip. Povezuje se sa stresnim situacijama, umjerenog je intenziteta i prestaje spontano ili uz korištenje analgetskih lijekova te stoga zbog nje bolesnici najčešće ne traže medicinsku pomoć, već kupuju lijekove za koje im nije potreban liječnički recept.
Kronična tenzijska glavobolja obično traje danima, često je praćena osjetljivim perikranijalnim mišićima i rezultira umjerenim ograničenjem u aktivnostima svakodnevnog života. Genetska predispozicija veže se uz razvoj ovoga podtipa tenzijskog tipa glavobolje.
Uzroci tenzijskog tipa glavobolje nisu sasvim poznati dok se glavnim provocirajućim čimbenicima smatraju stres i psihička napetost.
Za liječenje epizodičkih tenzijskih glavobolja preporučuje se uzimanje analgetika poput paracetamola, nesteroidnih protuupalnih lijekova i kombiniranih analgetika. Kod kroničnog tipa preporučuje se i preventivno liječenje. Uz lijekove mogu se koristiti i nefarmakološke metode kao što su kognitivno-bihevioralna terapija, relaksacijske tehnike i biofeedback metoda, kojima je cilj prepoznavanje provocirajućih čimbenika i mijenjanje vlastite reakcije na iste.
Kliničkim pregledom bolesnika s tenzijskim tipom glavobolje, kao ni dijagnostičkim pretragama (laboratorij, elektroencefalogram, kompjuterizirana tomografija), ne nalaze se druge promjene, što ovaj tip glavobolje svrstava u skupinu primarnih glavobolja. Ukoliko se radi o učestalom epizodičkom ili kroničnom tipu tenzijskih glavobolja, pregled liječnika je bitan zbog definiranja tipa glavobolje u cilju izbora terapije te eventualnog isključivanja drugog uzroka glavobolje. Ispravnim terapijskim pristupom sprječava se napredovanje akutnog u kronični tip glavobolje i razvoj eventualnih nuspojava liječenja analgeticima.
Brufen® Effect (ibuprofen) koristi se za kratkoročno simptomatsko ublažavanje blage do umjerene boli poput glavobolje, uključujući migrensku glavobolju/glavobolju povezanu s migrenom, neuralgiju, zubobolju, bol u mišićima i zglobovima, bol u leđima i menstrualnu bol te simptome obične prehlade i gripe uključujući i vrućicu.